Turkuaz Kart

Turkuaz Kart

turkuaz-kart-300x169

Ülkemizde yer alan Suriyelilerin 3 milyonu geçmesi sonucu birçok iş sektöründe yer almaya başladılar. Devlet görevlileri de bunun sonucunda Suriyelilerin de yabancı statüsünde yer alması nedeniyle ve Türkiye’de yaşayan diğer yabancı uyruklu kişilerin çalışma ortamında düzenli kontrollerinin yapılmasını, ayrıca kolaylık sağlanmasını amaçlamalarıyla turkuaz kart konusu gündeme gelmiştir.

Turkuaz Kart Kimler Yararlanabilir?

Yasa değişikliği yapıldığı takdirde Türkiye’de bulunan tüm yabancı uyruklu kişiler askerlik yapma ve seçme ve seçilme hakkı dışında kalan haklardan yararlanabilecek. Yabancı uyruklu olup gereken nitelikleri yerine getiren herkes bu karta başvuru yapabilecek. Ancak, Türkiye’ye girişi yasaklı olan kişilerin ayrımı yapılacak ve bu kişiler bu haklardan yararlanamayacak. Nitelik, mesleki birikim, dil, eğitim gibi kriterler sonucunda belli bir puan sistemi oluşturulacak. Barajı aşan kişilere turkuaz kart hakkı verilecek.

Turkuaz kart yabancı ülkelerden ülkemize gelen kişilere kolaylık sağlayabilecek bir uygulamadır. Bir nevi çalışma izninin daha detaylı incelenmesi olarak da adlandırılabilir. Bu kart sayesinde kaçak işçi sorunu da çözümlenebilecek. İşverenler işe aldıkları yabancı uyruklu kişileri bu kart sayesinde daha iyi bir şekilde işe alabilecek. Diğer bir yandan yabancı uyruklu kişilere kolaylık sağlaması açısından ülke ekonomisine katkısı olabilecek bir uygulama olduğu görülebilir.

Amerika Birleşik Devletlerinde verilmekte olan GreenCard ( yeşil kart ) gibi bir sisteme benzer olan bu kart ülkemizde yer alan mültecilerin daha nitelikli olabilmesini sağlayacak ve işverenler içinde büyük kolaylıklar kazandıracaktır. Özellikle Suriyeli insanların ülkemizde yaşamaları daha kontrollü şekilde olabilir ve bu kart sayesinde nitelikli eleman sayısı artırılabilir. O yüzden eğer ki işveren için önemli bir konu olacaksa bu kart titizlikle incelenmeli ve özenle uygulamaya koyulmalıdır.

Ülkemizde çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır. Yabancı öğrencilerde eğitim düzeylerine göre çalışma izni için başvuruda bulunabilecek. Bu nedenle eğitimin kalitesi artırılabileceği gibi ülkemize olan rağbette artacaktır. Tabi ki bu uygulamanın başarılı olup olamayacağını ileriki günlerde görebiliriz. Bu kart nedir, kimlere verilir, turkuaz kart nasıl alınır gibi soruların cevapları ilerleyen zamanlarda netlik kazanacaktır. Uygulamanın 2017 yılında başlaması bekleniyor.

Aklınıza takılan her soruda ücretsiz danışma hattımız da bulunan profesyonel kadromuzla size yardım etmek isteriz. Bize ulaşın

No Comments

Post A Comment